אסטרטגיה, יישומים ופתרונות לעולם ה-Digital

דילמות המנמ"ר, המנכ"ל ומנהל אבטחת המידע בעולם רב מסכים
במחקר שביצעה גוגל לאחרונה נמצא כי כ-90% מהמדיה אותה אנו צורכים, אנו מקבלים באמצעות אחד מארבעת המסכים - מכשיר סלולארי, טאבלט, מחשב נייד או מסך הטלויזיה. המחקר גם מראה שאנו נוהגים להשתמש ביותר ממסך אחד בו זמנית - בעת התבוננות בטלוויזיה אנו מחפשים מידע באינטרנט באמצעות המכשיר הסלולארי או הטאבלט איתם אנו קוראים דוא"ל בזמן עריכת מסמכים במחשב הנייד.

המגוון הרחב של מכשירי האנדרואיד, האיפון והטבלטים, המתחדשים השכם והערב יוצר מצב בו הארגון נדרש לתמיכה במגוון רחב של מכשירי קצה סלולאריים. בארגונים המספקים לעובדיהם מכשיר סלולארי, העובדים יכולים לבחור, מבין המכשירים הסלולאריים המסופקים על ידי הארגון, את מכשיר הקצה בו הם מעדיפים להשתמש. לעיתים קרובות העובדים מעדיפים לרכוש באופן עצמאי מכשיר חדשני, אותו הארגון לא מספק לעובדיו, ולהשתמש בו לצורך העבודה השוטפת. בשני המקרים, הארגון נדרש לטפל בבעיות אבטחת המידע של מגוון רחב של מכשירים ומערכות הפעלה.

המנמ"ר, שבין יתר תפקידיו אחראי לניהול ותפעול עמדות הקצה של משתמשי הארגון ולאבטחת המידע הארגוני, התרכז עד כה בניהול המחשבים הנייחים והניידים שבארגון. המנמ"ר ומנהל אבטחת המידע בארגון, הגדירו את מדיניות הקשחת המיחשוב האישי אשר כללה בין היתר את מניעת היכולת לחבר התקן זיכרון שליף, הגדרת מדיניות סיסמאות חזקות והחלפתם בפרקי זמן קצובים אך בעיקר, מניעת היכולת להתקין תוכנות על עמדות הקצה הארגוניות.

בעולם מרובה מסכים, קיים קושי למנהל אבטחת המידע להגדיר את האסטרטגיה הארגונית הכוללת בין היתר, את סוג מכשירי הקצה איתם ניתן להתחבר למערכות הארגוניות ומה ניתן לעשות איתם. בארגונים בהם העובדים יכולים להביא את המכשיר הסלולארי, המנמ"ר נדרש להערכות מיוחדת לצורך מתן יכולת לעובדים בארגון להתחבר למערכות הארגוניות.

בעולם זה מתערבבים המושגים BYOD, עם מערכות MDM (ר"ת Mobile Device Management), עם Secure Email Client בטכנולוגיה של Secure Container ו-Mobile Secure GW ועם כלי פיתוח ושליטה ארגוניים על יישומים ה-Mobile שפותחו לטובת עובדי הארגון.

ההרצאה של אילן אלתר, בעלים ומנכ"ל של AlterNet בכנס Mobility 2012, תסקור את הקשיים הטכנולוגיים, המשפטיים והעיסקיים העומדים בפניו של מנהל אבטחת המידע, המנמ"ר והמנכ"ל בעידן מרובה מסכים ואת הפתרונות העומדים בפניהם.

לפרטים נוספים:
אילן אלתר הוא בעלים ומנכ"ל של חברת AlterNet, המתמחה המתמחה בבניית אסטרטגיה, יישומים, פתרונות ושירותים לעולם מכשירי ה-Mobile, המגדילים את הכנסות הארגון. בתפקידיו הקודמים ניהל אגף שהתמחה בבניית אסטרטגיה עיסקית והקמת יישומי Mobile רבים אשר הגדילו את הכנסות הארגון במאות מיליוני שקלים בשנה. בין היתר הקים יישומים סלולאריים בעולם הניווט, המוזיקה והטלוויזיה, היה שותף להקמת חברת האינטרנט הסלולארי הראשונה בישראל בה כיהן כסמנכ"ל מערכות מידע ופיתוח, וכן הקים מערכות IT בהיקפים נרחבים בארץ ובעולם. הוא בעל תואר מוסמך מערכות מידע מהטכניון.

לכתבה המלאה